HACCP- ს წესების დანერგვა საზოგადოებრივი კვების სფეროში.
ევროკავშირსა და საქართველოს შორის შეთანხმების ხელმოწერა ნიშნავს ჩვენი ქვეყნის მხრიდან ევროკავშირის მიერ განსაზღვრულ სფეროებში დადგენილი ნორმებისა და წესების აღიარებას.
რა უნდა ვიცოდეთ?
ევროკავშირთან ასოცირების შეთანხმებამ და ქვეყნის ეკონომიკაში ტურიზმის პრიორიტეტულ მიმართულებად განსაზღვრამ განაპირობეს სანიტარია-ჰიგიენისა და სურსათის უვნებლობის საერთაშორისო ნორმების (DCFTA, HACCP სისტემა) და რეგულაციების (ევროპარლამენტისა და ევროპის საბჭოს დადგენილება 852/2004 "სურსათის წარმოების სანიტარიული და ჰიგიენური წესების შესახებ" ) უზენაესობა და მათი მოთხოვნების ზედმიწევნით დაცვის აუცილებლობა. რაც რესტორნებსა და კვების სხვა ობიექტებს მიუთითებს სანიტარულ-ჰიგიენური ნორმებისა და წესების, ასევე კულინარიული პროდუქციის უვნებლობის დაცვის გაძლიერებაზე.
ასოციაცირების დოკუმენტის მე - 4 თავი ითვალისწინებს სურსათის უვნებლობის რეგულირების ჰარმონიზაციას ევროკავშირის კანონმდებლობასთან და აღებული ვალდებულება კი შეიცავს მომხმარებლებისათვის უვნებელი პროდუქტის მიწოდების აუცილებლობას.
ევროკავშირში ეს პროცესი რეგულირდება HACCP- ს (ინგ. Hazard Analysis and Critical Control Points) წესების სისტემის მეშვეობით. ამჟამად ამ სისტემის წესების დაცვა მეტად აქტუალური ხდება საქართველოს ყველა სფეროსათვის, რომელიც ჩართულია სურსათის წარმოებაში, მათ შორის სარესტორნო ინდუსტრიისათვისაც, განსაკუთრებით ტურიზმის როგორც ქვეყნის ეკონომიკის განვითარების ერთ-ერთ პრიორიტეტულ მიმართულებად აღიარების პირობებში.
ევროკავშირის ქვეყნებში HACCP- ს დანერგვა დაიწყო ევროპის საბჭოს 1993 წლის 14 ივნისის სურსათის ჰიგიენის თაობაზე № 93/43 / EC დირექტივით.
2004 წელს, დირექტივის № 93/43 / EC სანაცვლოდ, ევროპარლამენტმა და ევროპის საბჭომ მიიღეს დადგენილება 852/2004 " კვების პროდუქტების წარმოების სანიტარულ-ჰიგიენური წესების შესახებ".
საერთაშორისო ორგანიზაციებმა, ისეთემა როგორიცაა Codex Alimentarius კომისია, მოიწონეს HACCP- ის გამოყენება, როგორც უხარისხო კვების პროდუქტებით გამოწვეულ დაავადებათა თავიდან აცილების ყველაზე ეფექტური საშუალება.
Codex Alimentarius კომისიის მიერ შემუშავდა:
- "რეკომენდირებული საერთაშორისო ტექნიკური ნორმები და წესები. კვების პროდუქტების ჰიგიენის ზოგადი პრინციპები "(CAC / RCP 1-1969, Rev. 4 (2003)).
- "მზა კვების პროდუქტებისა და ნახევარფაბრიკატების ჰიგიენის ნორმები და წესები საზოგადოებრივ კვებაში" (CAC / RCP 39-1993).
დასახელებული წესების და ნორმების გამოყენება უნდა ხდებოდეს დარგობრივ სტანდარტებთან და რეკომენდაციებთან ერთად.
რესტორნებისათვის და კვების სხვა ობიექტებისათვის საქართველოს მიერ საერთაშორისო ნორმების აღიარება ნიშნავს სანიტარიული და ჰიგიენური ნორმებისა და წესების მიმართ მოთხოვნების გაზრდას და კულინარიული პროდუქციის უსაფრთხოების უზრუნველყოფას.
ევროკავშირთან ასოცირების შეთანხმებამ და ქვეყნის ეკონომიკაში ტურიზმის პრიორიტეტულ მიმართულებად განსაზღვრამ განაპირობეს სანიტარია-ჰიგიენისა და კვების პროდუქტების უვნებლობის საერთაშორისო ნორმების (DCFTA, HACCP სისტემა) და რეგულაციების (ევროპარლამენტისა და ევროპის საბჭოს დადგენილება 852/2004 "სურსათის წარმოების სანიტარიული და ჰიგიენური წესების შესახებ" ) უზენაესობა და მათი მოთხოვნების ზედმიწევნით აღსრულების აუცილებლობა. რაც, თავის მხრივ, რესტორნებსა და კვების სხვა ობიექტებს მიუთითებს სანიტარულ-ჰიგიენური ნორმებისა და წესების, ასევე კულინარიული პროდუქციის უვნებლობის მკაცრი დაცვის გაძლიერებაზე, ანუ HACCP სისტემის დანერგვისა და სტანდარტებთან შესაბამისობის აუცილებლობაზე.

Подписание соглашения об ассоциации между Евросоюзом и Грузией означает признание и соблюдение нашим государством установленных норм и правил в сферах, определенных Евросоюзом.
Глава 4 документа об ассоциации предполагает согласование регулирования безопасности продуктов питания с законодательством ЕС, а взятые обязательство включает в себя предоставление безвредного продукта конечным потребителям.
Этот процесс в ЕС регулируется системой правил ХАССП (англ. Hazard Analysis and Critical Control Points - HACCP ) . Он становится все более актуальным и для всех сфер Грузии, занятых в производстве продуктов питания, в том числе и для ресторанного хозяйства, особенно в условиях признания туризма одним из приоритетеных направлений развития экономики страны.
В странах Европейского союза внедрение ХАССП началось с Директивы Совета Европы по гигиене продуктов питания № 93/43/ЕС от 14 июня 1993.
В 2004 году взамен Директивы 93/43/ЕС Европейским парламентом и Советом Европы было принято Постановление 852/2004 «О санитарно-гигиенических правилах производства пищевых продуктов».
Международные организации, такие как Комиссия Кодекса Алиментариус одобрили применение ХАССП, как наиболее эффективный способ предупреждения заболеваний, вызываемых некачественными пищевыми продуктами/.
Комиссией кодекс Алиментариус разработаны:
- «Рекомендуемые международные технические нормы и правила. Общие принципы гигиены пищевых продуктов» (CAC/RCP 1-1969, Rev. 4 (2003)).
- «Нормы и правила по гигиене готовых пищевых продуктов и полуфабрикатов в общественном питании» (CAC/RCP 39-1993). Данные нормы и правила применяются совместно с отраслевыми стандартами и рекомендациями.
Для ресторанов и других объектов питания признание Грузией международных норм означает усиление требований к соблюдению санитарно-гигиенических требований и правил, а также обеспечение безопасности кулинарной продукции .
Соглашение об ассоциации с ЕС и определение туризма приоритетным направлением экономики страны обусловили верховенство международных норм санитарии- гигиены (DCFTA ,система правил ХАССП) и регуляций безопасности пищевых продуктов (постановление Европарламента и Совета Европы 852/2004 «О санитарно-гигиенических правилах производства пищевых продуктов») и обязательность их внедрения и неукоснительного исполнения. Что, в свою очередь, указывает рестораторам на необходимость строжайшего соблюдения санитарно-гигиенических правил и норм безопасности кулинарной продукции, т.е.внедрение и соблюдение стандартов HACCP .