პირველი პროფესიონალების შესახებ, რომლებმაც მზარეულის პროფესია აქციეს საარსებო წყაროდ, გვაუწყებენ ჩვენს წელთაღრიცხვამდე 2600 წლით დათარიღებული კუნძულ კრეტაზე აღმოჩენილი ბერძნული ცივილიზაციის უძველესი ნიშნები.
უძველეს ეპოქაში მზარეულები საჭმელს ძირითადად უმზადებდენ ჯარისკაცებს ჯარის შეკრებების ან საომარი კამპანიების დროს, მოგვიანებით კი უკვე მეფეებსა და იმპერატორებს, ან საზოგადოების განსაკუთრებულად პრივილეგირებული ფენის წარმომადგენლებს. მზარეულთა საქმიანობა უკვე აღარ შემოიფარგლებოდა მხოლოდ მარტივი საკვების მომზადებით, ვინაიდან გაჩნდა დახვეწილი,რჩეული კერძების მოთხოვნილება. ამგვარად წარმოიქმნა და ვითარდებოდა კულინარიაც (ლათინური culina - სამზარეულო) მისი თანამედროვე გაგებით. ამ პროცესს, რა თქმა უნდა, ფეხდაფეხ მოჰყვებოდა მზარეულის სოციალური სტატუსის ამაღლებაც საზოგადოების იერარქიაში.
ძველი რომის პერიოდიდან მზარეულები უკვე მიეკუთვნებიან მოქალაქეების განსაკუთრებულ კატეგორიას. მზარეულის პროფესია შუა საუკუნეების ევროპასა და სხვა ქვეყნებშიც მოიხსენიება დიდი პატივისცემით. გერმანიაში კულინარიის სპეციალისტს საზოგადოების განსაკუთრებულ წევრებად აღიარებდნენ. ჯერ კიდევ 1291 წელს მეფის კარის მზარეული სასახლის ყველაზე მნიშვნელოვანი და პრივილეგიების მქონე პირთა რიცხვს მიეკუთვნებოდა.
საფრანგეთში, კულინარიული პროდუქციის წარმოების ხელმძღვანელი, (ანუ შეფ - მზარეული) ვერ გახდებოდა დაბალი წარმოშობის ადამიანი - ამ თანამდებობას მხოლოდ ცნობილი დიდებულები იკავებდნენ. საფრანგეთის მეფის კარის მთავარი მეღვინის თანამდებობა კამერჰერისა და უფროსი მეჯინიბის შემდეგ მნიშვნელობით მესამე თანამდებობად ითვლებოდა. მათ შემდეგ მოდიოდნენ პურის ცხობის ხელმძღვანელი, მთავარი მზარეული, ხოლო შემდეგ სხვა წარჩინებული მოხელეები!
ინგლისში, რიჩარდ II- ის კარზე, ათასი მზარეული მუშაობდა. ეს მზარეულები ათასობით დიდებულებისთვის, რომლებიც მეფის სასახლეში ცხოვრობდნენ ან მსახურობდნენ, ამზადებნენ საჭმელს. კარლ VI- ს კარსაც გაჩნდა სამზარეულოს საკმაოდ მრავალრიცხოვანი პერსონალი. მის ცნობილ მზარეულს ტაილევანტს დაქვემდებარებაში ყავდა ასორმოცდაათი თანამშრომელი.
შუასაუკუნეების საქართველოშიც სამეფო კარს ტრადიციულად ყავდა მაღალი თანამდებობის პირი - "მეღვინეთუხუცესი", რომელიც ხელმძღვანელობდა ღვინის წარმოების და მეფის სუფრაზე ღვინის მიწოდების მთელ პროცესს.
პირველი ცნობა ამ თანამდებობის თაობაზე გვხდება XII საუკუნის წყაროებში. სამეფო კარის თანამდებობრივი წყობილების - „ხემწიფის კარიგების" თანახმად, ის არ მიიჩნეოდა ყველაზე მაღალი წრის ჩინოსნად, მაგრამ სასახლის იერარქიაში ეკავა საკმაოდ მნიშვნელოვანი პოზიცია და იყო საშუალო რანგის თავადი, ან აზნაური. ხოლო სამზარეულოს და საცხობის საქმიანობას ხელმძღვანელობდა კიდევ ერთი ჩინოსანი - "თუშმალი", რომელიც ექვემდებარებოდა სამეფო კარის მთავარ მმართველს - "სამეფო კარის სახლთუხუცესს".
თანამდებობრივი წყობილების მიხედვით (იხ. სულხან-საბა ობელიანი) "თუშმალი" მართავდა კულინარიულ წარმოებას, რიგითი და დამხმარე მზარეულების და მცხობელების საქმიანობას და სამეფო კარის დიდგვაროვნების გარკვეული დონის წარმომადგენელობაში, აზნაურებში მოიაზრებოდა.
მზარეულთა პირველი პროფესიული სკოლა XIX საუკუნეში ინგლისში დაარსდა, შემდეგ კულინარული სასწავლებლები შექმნეს ევროპის სხვა ქვეყნებმაც. საფრანგეთში მიიჩნევოდა, რომ მზარეულის საქმის შესწავლა მოზარდმა 6-7 წლის ასაკიდან უნდა დაიწყოს, წინააღმდეგ შემთხვევაში, დახელოვნებული, გაწაფული მზარეული ვერ გაიზრდება.
მე -20-ე და შემდეგ 21-ე საუკუნეშიც მზარეულის პროფესია განსაკუთრებყლად მოთხოვნილი, პოპულარული და პრესტიჟული გახდა, კულინარია კი ჭეშმარიტი ხელოვნების სახით განვითარდა და საზოგადოების ყველა ფენაში მოიპოვა აღიარება.
ბილ გეიტსმა ერთხელ საკმაოდ ემოციურად განაცხადა: "ჩვენი ყველა ოცნება არ აღსრულდება. ასე მაგალითად, ბავშვობაში მე ვოცნებობდი, რომ გავხდებოდი მზარეული, მაგრამ ასე არ მოხდა ".
ხოლო, ალ პაჩინომ, კულინარიული ხელოვნების ყველა სირთულის გააზრების შედეგად, აღიარა: "მიუხედავად იმისა, რომ ფილმში „ფრანკი და ჯონი" შევასრულე მზარეულის როლი, არ მომთხოვოთ მოგიმზადოთ რაღაცა. და თუ მოულოდნელად დავიწყებ კერძის მომზადებას, ეს - მკვლელობით დასრულდება. სერიოზულად. მე შემიძლია ფილმში შევასრულო როლი. მოვამზადო სადილი კი - არა"
პროფესიის მაღალი დონის სტატუსის მიღწევისა და აღიარების შედეგად დარგის პროფესიონალებში მილიონერებიც გაჩნდნენ . ჟურნალ Forbes- ის ვერსიით, ჩვენი დროის ყველაზე მდიდარ მზარეულად მიჩნეულია - ბრიტანელი გორდონ რამზი. მისი ქონება 38 მილიონ დოლარადაა შეაფასებული. ამჟამად ის უკვე ფლობს მაღალიკლასის რესტორნების ქსელს, არის შოუმენი, წიგნებისა და სატელევიზიო გადაცემების ავტორი.
უფრო მეტიც შეიძლება ითქვას - ყოველწლიურად, 20 ოქტომბერს, მზარეულები მთელი მსოფლიოს მასშტაბით აღინიშნავენ თავიანთ პროფესიულ დღესასწაულს - „მზარეულის დღეს", რომელიც 2004 წელს დააწესა კულინარიული საზოგადოების მსოფლიო ასოციაციების კონგრესმა.

Статус повара в обществе - исторический ракурс
О первых профессионалах, зарабатывающих ремеслом повара на жизнь, гласят отметки греческой цивилизации на острове Крит, относящиеся к
2600 году до н. э. В древнюю эпоху повара в основном готовили пищу для солдат во время сборов или походов, а в более поздние периоды преимущественно при дворах царей, императоров, или других, особо превилегированных социальных слоев общества. Их деятельность уже не ограничивалась простым приготовлением еды, возникла потребность в изысканной пище. Так начала зараждаться кулинария (от латинского culina - кухня) в ее современном понимании и расти социальный статус повара в общественной иерархии.
Начиная с древнего Рима повара стали все больше входить в особую категорию граждан. Профессия повара была в почете и в средневековой Европе и других странах. В Германии кулинары уже стали привилегированными членами общества - еще в 1291 году дворцовый шеф-повар был одним из четырех наиболее значительных лиц при Дворе.
Во Франции руководителем производства кулинарной продукции, главным (шеф) поваром вообще не мог стать человек низкого происхождения - ими становились именитые дворяне. Должность главного винодела при французском дворе была третьей по значимости после должности камергера и главного конюшего. После них следовали управляющий выпечкой хлеба, главный виночерпий, потом шеф-повар. А уже потом и другие сановники!
В Англии, при дворе Ричарда II работала тысяча поваров, которые готовили для тысяч дворян, обитавших или служивших при Дворе короля.И у Карла VI тоже был немаленький штат кухни. Его знаменитый повар Тайлевант имел в своем подчинении сто пятьдесят сотрудников.
И в средневековой Грузии при царском дворе традиционно был сановник - „Мегвинетухуцеси", который руководил всем процессом производства и подачи вина к царскому столу. Первые сведения об этом чиновнике встречаются уже в источниках XII века. Согласно должностному укладу царского двора „хелмципис каригеба", он не относился к самому высшему кругу сановников двора, однако занимал высокую позицию в дворцовой иерархии и принадлежал к дворянству среднего ранга. А деятельность кухни и пекарни возглавлял другой чиновник - „Тушмали", подчинявшийся главному управляющему царского двора - „Самефо карис сахлтухуцеси". Согласно поясненям дворцового уклада (см.Сулхан-Саба Обелиани) „Тушмали" руководил кулинарным производством, работой рядовых поваров и пекарей и был представителем малого дворянского сословия при царском дворе.
Первая поварская школа в Европе появилась в XIX веке в Англии, а затем кулинарные школы стали создавать и в других странах. Во Франции считалось, что обучаться поварскому делу надо с 6-7 лет, иначе повар не сможет быть по-настоящему искусным.
В XX-м, а затем и в XXI веке профессия кулинара стала особо востребованной и престижной, а кулинария эволюционировала в подлинное искусство и признана таковой во всех слоях общества.
К примеру, Билл Гейтс однажды заявил: „Не все мечты сбываются. Вот я, например, в детстве мечтал стать поваром, но не сложилось". А Аль Пачино, признавая все сложности кулинарного искусства, признался, что: „Хотя я и сыграл повара в картине «Фрэнки и Джонни», однако не требуйте меня чего-нибудь приготовить. Если вдруг я начну готовить, все завершится убийством. Серьезно. Я могу сыграть роль. Приготовить обед - нет".
С признанием высокого статуса среди кулинаров стали появляться и миллионеры. Самый богатый повар современности, по версии журнала Forbes - британец Гордон Рамзи. Его состояние оценивается в 38 млн долларов. И сейчас он уже владеет сетью первоклассных ресторанов,является шоуменом, автором книг и телепередач.
Более того, ежегодно, 20 октября кулинары всего мира отмечают свой профессиональный праздник - День повара, который был учрежден конгрессом Всемирной ассоциации кулинарных сообществ в 2004 году.