მასტერ შეფი - BBC პროექტის ისტორია და ევოლუცია.
MasterChef - ი ბრიტანული ვერსიით დაიწყო 1990 წლის ივლისში. ჩატარების იდეა მოიფიქრა ინგლისელმა რეჟისორმა, ბიზნესმენმა, სცენარისტმა, ტელეპროდიუსერმა და გამომცემელმა ფრანკ როდამმა, ხოლო შოუს ფორმატში იგი აღდგენილ და განახლებულ იქნა BBC– სთვის 2005 წლის თებერვალში.
თავისი არსებობის განმავლობაში, მასტერ-შეფმა განიცადა მრავალი ტრანსფორმაცია და განახლება. მისი მოკლე ისტორია და ევოლუციის ეტაპები შემდეგია:
MasterChef - ი (ორიგინალი სერია / ვერსია)
ორიგინალურ ვერსიაში ტიტულისთვის MasterChef ნახევარ ფინალამდე და ფინალის თითოეულ ეპიზოდში იბრძოდნენ კულინარიის მოყვარული მზარეულები. ორ საათზე ნაკლებ დროში ისინი ამზადებდნენ სამი სახეობის კერძს გურმანებისთვის, მათ შორის ისეთ კერძს, რომელიც თავად მოსწონდა. ამისთვის მათ აწვდიდნენ „ყოველდღიურ“ კომპონენტებს და აღჭურვილობას. გარდა ამისა, შეეძლოთ ხუთამდე კომპონენტის ან ჭურჭლის დამატეტებაც.
პროექტის პირველი წარდგენის უფლება 1990 წლის ივლისში მიეცა ტელეწამყვანს, გურმანსა და მუსიკოს - ლოიდ გროსმანს და ის უძღვებოდა MasterChef-ს 10 წლისგანმავლობაში. ყოველ კვირას მას აგრეთვე უერთდებოდნენ: ორი -თანამონაწილე სტუმარი-მსაჯი, ერთი - პროფესიონალი მზარეული და სახელოვანი ადამიანი. ისინი იხილავდნენ მენიუს და ესაუბრებოდნენ მეტოქეებს. თავდაპირველად, მსაჯების მუშაობა რჩებოდა ტელეკამერის მიღმა, თუმცა, მოგვიანებით, განხილვის მომენტებიც ჩართეს დეგუსტაციასა და გამარჯვებულის გამოცხადებას შორის.
განახლება.
2001 წელს MasterChef გადაკეთდა. შოუმ BBC ONE - დან გადინაცვლა BBC TWO- ს საღამოს ეთერში. წამყვანის როლში, "ცნობილი"- მსაჯის გარეშე, გამოდიოდა გარი როდსი. ახალი ვერსიით 90 წუთის განმავლობაში მეტოქეებს უნდა მოემზადათ ორი კურსის კერძები. ამგვარი მიდგომა დიდხანს არ გაგრძელებულა და ის საკმაოდ კრიტიკულად შეაფასა შოუს ყოფილმა პატრონმა ლოიდ გროსმანმა.
MasterChef - აღდგენილი სერია
აღმასრულებელმა პროდიუსერებმა ფრანკ როდემმა, ჯონ სილვერმა და მწარმოებელმა პროდიუსერმა კარენ როსმა 2005 წელს გარდაქმნეს შოუს ფორმატი. სახელწოდებაMasterChef დაუბრუნდა მას 2008 წელს. შოუმ მოიპოვა პოპულარობა და წარმატებული გახდა BBC Two– ს საღამოს პროგრამებში, შემდეგ კი დაუბრუნდა BBC One – ს. ამ ფორმატში წარმოიქმნა ოთხი ვერსია: MasterChef- ის მთავარი სერია, პროფესიონალი მზარეულებისთვის, ცნობილი ადამიანების MasterChef-ი და MasterChef Junior -ი, რომელიც ადაპტირებულ იქნა ბავშვებისთვის, სადაც თორმეტი წლის ასაკის პრეტენდენტები იბრძოდნენ "MasterChef Junior"- ს გვირგვიისთვის. ეს ვერსია სწრაფად გავრცელდა სხვა ქვეყნებშიც.
MasterChef - ღია ეთერში
Live MasterChef-ი გულისხმობდა სატელევიზიო პროგრამის გაფართოებას, რომელიც ტარდებოდა ლონდონის ოლიმპიაში, ღვინის ყოველწლიურ შოუსთან ერთად. ვერსია ასახავდა კულინარიის ცოცხალ დემონსტრაციებს მზარეულთა თეატრში, ანუ სახელგანთქმული მზარეულების, ყოფილი კონკურენტების, კრიტიკოსებისა და MasterChef სტილის შეფ-მზარეულების მეთოქეობას.
სახელგანთქმულთა MasterChef (ვარსკვლავების მასტერშეფი)
ეს სახეობა შეიქმნა, როგორც ერთ-ერთი ვერსია. შოუს დემონსტრირება ხდებოდა BBC One -ზე 2006 – 2011წლებში. თავდაპირველად, 24 სახელგანთქმული, სამი მეტოქით მონაწილეობდა ეპიზოდებში სრული MasterChef- ის შემდგომ ეთერში.
MasterChef : პროფესიონალები
ამ ვერსიაში 2008 წლიდან წარადგენდნენ მხოლოდ პროფესიონალებს. 2011-დან კი 16 სახელგანთქმულებისა და 30 ეპიზოდის დემონსტრირებით პროგრამა გადიოდა 6 კვირის განმავლობაში და გადატანილ იქნა დღის ეთერში. შემდგომ მწარმოებელმა კომპანიამ Shine Group- მა გაყიდა აღდგენილი MasterChef-ის ფორმატი.
MasterChef USA - შეიქმნა 2000 წელს BBC MasterChef - ის საფუძველზე. ორგანიზება მას გაუწია გარი როუდსმა, რომელიც გახდა მისი წამყვანიც. შოუს ჰქონდა ორი სეზონი. 2010 წლის ივლისში ის წარმოებულ იქნა Shine America და One Potato Two Potato-ს მიერ მოყვარულთა და ოჯახის მზარეულთა ფორმატში. მისი დებიუტი შედგა Fox ქსელში, პროფესიონალთა კონკურსის Hell's Kitchen- ის შემდეგ. პირველი ხუთი სეზონის განმავლობაში დეგუსტატორებად გამოდიოდნენ კულინარიული სამყაროს უდიდსი ავტორიტეტები - რესტორატორი და დესერტების მეფე გრემ ელიოტი, მსოფლიოში ცნობილი რესტორატორი ჯო ბასტიანიჩი და კულინარიის ლეგენდა გორდონ რამზი. მაყურებელს შეუყვარდა შოუ მძაფრი ვნებების, სიუჟეტის დრამატულობისა და კარგი ექშენის გამო, რასაც წარმატებით უმკლავდებოდა კულინარიის გენიოსი, მიშელინის 16 ვარსკვლავის მფლობელი მზარეული და ტელეწამყვანი გორდონ რამზი.
MasterChef Australia - აღიარებულ იქნა, როგორც ავსტრალიის ტელევიზიის ერთ-ერთი ყველაზე წარმატებული შოუ. ავსტრალია შეუერთდა მის შექმნას 2009 წლიდან. ხოლო 2012 წელს ავსტრალიაში შედგა მეხუთე ვერსიაც სახელწოდებით - „MasterChef-ის ყველა ვარსვლავი“. იგი ემსახურებოდა ქველმოქმედებისთვის ფულის შეგროვებას.
2010-11 წლებში MasterChef რეალითი შოუს შეუერთდა 21 ქვეყანა. შემდგომი ათწლეულის განმავლობაში კი MasterChef- ის ლოგოთი მისი ფორმატის ექსპორტი განხორციელდა 40-ზე მეტ ქვეყანაში.
საქართველომ MasterChef - რეალითი შოუს შექმნა დაიწყო 2019 წელს და 2020 წლის იანვარში გაიხსნა მისი მეორე სეზონიც.
დღეისათვის, 10 ქვეყანა (ავსტრალია, ბრაზილია, ბულგარეთი, საბერძნეთი, ინდონეზია, იტალია, პოლონეთი, ესპანეთი, ტაილანდი, უკრაინა, საქართველო) განაგრძობს MasterChef შოუს ჩატარებას, ხოლო 30 – მა ქვეყანამ შეცვალა იგი მსგავსი ხასიათის ახალი, ორიგინალური შოუებით.

MasterChef - начался с британской версии в июле 1990 и был задуман английским режиссером, бизнесменом, сценаристом, телепродюсером и издателем Фрэнком Роддэмом. Его формат был восстановлен и обновлен для Би-би-си в феврале 2005.
Однако за годы своего существования MasterChef претерпел ряд преобразований и обновлений. Его краткая история и этапы эволюционирования таковы:
MasterChef (оригинальный ряд / версия)
В оригинальной версии повара-любителя конкурировали за название MasterChef в каждом эпизоде, до полуфинала и финала. Они должны были приготовить для гурмана еду из трех курсов (набора) менее чем за два часа, в том числе и то, что предпочитали сами. «Повседневные» компоненты и оборудование им предоставлялись. В дополнение они могли ввести до пяти компонентов или добавить посуду.
Первое воплощение проекта в июле 1990 было представлено американо-британскому телеведущему, гурману и музыканту Лойду Гроссману. Он представлял MasterChef в течение 10 лет. Каждую неделю к нему присоединялись два судьи - гостя, один профессиональный повар и кто-то из знаменитостей. Они обсуждали меню, беседовали с соперниками. Первоначально, работа судей было вне камеры, хотя позже моменты обсуждений были добавлены между дегустацией и объявлением победителя.
Обновление.
В 2001 году MasterChef подвергся перестройке и шоу было перемещено c воскресенья на BBC ONE на будний вечер на BBC TWO. Как предъявитель, без «Знаменитого» судьи, выступал повар Гэри Родс. В новой версии соперники готовили два курса всего за 90 минут. Такой подхол продлился недолго и был критично оценен бывшим хозяином шоуЛойдом Гроссманом.
MasterChef - Восстановленный ряд
В 2005 году исполнительные продюсеры Фрэнк Роддэм, Джон Сильвер и серийный производитель Карен Росс радикально перестроили формат и новый ряд. Наименование MasterChef вернулось в 2008. Шоу оказалось очень популярным и на Би-би-си Two стал успешным в ранних вечерних программах, а затем возвратилось и на Би-би-си One. Этот формат появился в четырех главных версиях: главный ряд MasterChef, Для профессиональных поваров, Знаменитости MasterChef (показывающий знаменитостей как соперников) и Юниор MasterChef, адаптированный для детей, в которой каждый из девяти двенадцатилетних претендентов стремился стать коронованным «Юниор MasterChef». Эта версия быстро распространилась в другие страны.
Живой MasterChef
Живой MasterChef - это расширение телевизионной программы, которая ежегодно проводилась в лондонской Олимпии, совместно с ежегодным Винным Шоу. Версия включала живые поварские демонстрации в театре Поваров, т.е. знаменитых поваров, бывших соперников, критиков и поваров-offs стиля MasterChef.
Знаменитость MasterChef
Знаменитость MasterChef был создан как версия. Шоу демонтрировалось на Би-би-си One с 2006 до 2011год. Первоначально, в общей сложности 24 знаменитости с тремя соперниками принимали участие в эпизоде после полного MasterChef.
MasterChef: профессионалы
С 2008 года в этой версии были представлены именно Профессионалы. С 2011 г. программа с демонтрацией 16 знаменитостей и с 30 эпизодами шла 6 недель и была перемещена на дневное время. Восстановленный формат MasterChef был продан на международном уровне производственной компанией Shine Group.
MasterChef USA - был создан в 2000 году на основе BBC MasterChef. Его организовал Гари Роудс, который выступил в качестве ведущего. У этого шоу было два сезона. В формате для любителей и домашних поваров американское кулинарное реалити-шоу MasterChef было произведено в июле 2010 года Shine America и One Potato Two Potato, и дебютировало в сети Fox, после профессиональных соревнований Hell's Kitchen.
В течение первых пяти сезонов в сериале дегустаторами выступали тяжеловесы кулинарного мира - ресторатор и король десертов Грем Элиот, всемирно известный ресторатор Джо Бастианич и легенда кулинарии Гордон Рамзи. Зрителям полюбилось шоу за накал страстей, драму сюжета и хороший экшен, с чем отлично справлялся кулинарный гений Гордон Рамзи - телеведущий и повар, обладатель 16 звезд Мишлен.
Шоу MasterChef Австралия стало одним из продвинутых шоу в австралийской телевизионной истории. Австралия подключилась к его созданию с 2009 года. а уже в 2012 году в Австралии была создана пятая версия под названием Все-звезды MasterChef, и она служила сбору денег для благотворительности.
В 2010-11 годы к реалити шоу MasterChef присоединилась 21 страна, а за десятилетие под эмблемой MasterChef формат шоу был экспортирован более чем в 40 стран.
Грузия начала проводить реалити шоу MasterChef с 2019 года. В январе 2020 года был открыт второй сезон.
На сегодняшний день шоу MasterChef продолжают проводить 10 стран (Австралия, Бразилия, Болгария, Греция, Индонезия, Италия, Польша, Испания, Тайланд, Украина, Грузия), свыше 30 стран заменили его на новые, оригинальные шоу подобного характера.