გსურთ დაიკავოთ შეფ-მზარეულის თანამდებობა?
ერთი შეხედვით, ზოგიერთისთვის, საკითხის ამ სახით დასმა შეიძლება მოულოდნელადაც მოეჩვენოს. სინამდვილეში კი, გასაუბრება ნამდვილად მნიშვნელოვანი ეტაპია ნებისმიერ პოზიციაზე დასაქმების პროცესში.
უპირველეს ყოვლისა, მომავალმა შეფ-მზარეულმა უნდა გაითვალისწინოს თუ რა თემებს შეიძლება შეეხოს საუბარი, რა მოთხოვნები შესაძლოა წამოუყენონ ვაკანტურ თანამდებობაზე მსურველს და როგორ უპასუხოს მან დამსაქმებლის მიერ დასმულ შეკითხვებს.
როგორც წესი, გასაუბრებაზე მიდიან შეფ-მზარეულები, რომლებმაც იციან ხორცის, თევზის, ფრინველის, ბოსტნეულისგან სხვადასხვა სახის კერძების მომზადება, მაგრამ, სამწუხაროდ, არა ყველამათგანს აქვს საკმარისი ცოდნა სამუშაო ადგილის სწორად ორგანიზებისა, სათანადო დონეზე არ ფლობენ კულინარიული პროდუქციის წარმოების ტექნოლოგიის თეორიულ საფუძვლებს, ან ზოგ შემთხვევაში არ გააჩნიათ უახლესი ტექნოლოგიური დანადგარებისა და სამზარეულოს აღჭურვილობის გამართულად გამოყენების უნარი.
მაგრამ, თუ გაგაჩნიათ საკმარისი ცოდნა და უნარები, თამამად შეგიძლიათ დამსაქმებელთან გასაუბრებაზე მისვლა. ამავდროულად უნდა გაითვალისწინოთ, რომ კომპანიების ნაწილში დასაქმებულები არიან ახალგაზრდები, რომლებიც ასევე ოცნებობენ შეფ-მზარეულის კარიერაზე, მიუხედავად ამისა თქვენ ნამდვილად გაუწევთ მათ კონკურენციას.
პირველ რიგში ჩვენ გირჩევთ - ყოველთვის თქვათ სიმართლე, რადგან მცირე ტყუილმაც კი შეიძლება გამოიწვიოს უნდობლობა!
ამ პუბლიკაციაში ვეცდებით დეტალურად აღვწეროთ ინტერვიუს დროს წამოჭრილი თითოეული თემა და ყველაზე ხშირად დასმული კითხვები, რათა ტქვენ თამამად გასცეთ პასუხი და დარწმუნებული იყოთ თქვენს კომპეტენციებში.
ასე რომ დავიწყოთ...
1. როგორ მოხვდით ამ პროფესიაში?
ეს ხშირად პირველი კითხვაა. და საპასუხოდ, რა თქმა უნდა, უნდა აჩვენოთ თქვენი დაინტერესება პროფესიით და გაუაზიაროთ გარემოებები - როგორ, რა ვითარებაში და რატომ მოხვედით აღნიშნულ სფეროში. შეგიძლიათ ზედმეტი მოკრძალების გარეშე, გულწრფელად მოუთხროთ თქვენი ლამაზი ისტორია.
2. რაში გამოიხატება თქვენი უპირატესობა და თქვენი ძლიერი მხარე?
და ესეც ერთ-ერთი ყველაზე პოპულარული და სხვადასხვა კუთხით ხშირად დასმული შეკითხვაა. შთამეჭდავ პასუხად იქნება მიღებული თუ თქვენ აღწერთ საკუთარ უნარს იყოთ სასარგებლო კომპანიისთვის უშუალოდ შეფის პოზიციიდან, ასევე ყველაზე უჩვეულო სიტუაციებშიც კი: მაგალითად, პირადად შეასრულოდ ფუნქციები ან მოვალეობები მრავალფეროვან პოზიციებზე, თანამდებობებზე, მათ შორის უფროსის თანაშემწედ ან თუნდაც დამხმარე მზარეულადაც.
3. მოგვიყევი შენს შესახებ
ერთი შეხედვით, ეს ყველაზე მარტივი თქვენთვის შეთავაზებული კითხვებიდან. მას, როგორც წესი, უსვამს ყველა რესტორატორი შეფ-მზარეულის თანამდებობის მსურველს მიუხედევად იმისა უკვე მიიღო თქვენი რეზიუმე თუ არა. ამიტომ, წინასწარ მოამზადეთ საკუთარი მინი პრეზენტაცია შემდეგი წესების დაცვით:
- დაიწყეთ განათლებით (პროფესიული, საშუალო სპეციალური, უმაღლესი), შედეგ განაგრძეთ კვალიფიკაციის ამაღლების კურსებით, ინდივიდუალური პროფესიული კომპეტენციების ტრენინგებით;
- მოუყევით თქვენი სამუშაო გამოცდილების შესახებ (გაუზიარეთ ინფორმაცია მნიშვნელოვან ობიექტებში მუშაობის ხანგრძლივობის შესახებ. ისეთ დეტალებზე თუ რომელ წელს და რომელ თვეში მუშაობდით თითოეულ ამ პროექტში აქცენტირების გარეშე);
- შემდეგ შეუფერხებლად გადაიყვანეთ საუბარი თქვენს უპირობო კოზირებზე (მაგალითად, ყველაზე წარმატებულ პროექტებში თქვენი მონაწილეობის თაობაზე კულინარიის ზუსტად იმ მიმართულებით, რომელიც ესაჭიროება თქვენს პოტენციურ დამსაქმებელს თავის ახალ პროექტში. ასევე შეგიძლიათ მოკლედ მოუყვეთ იმ სტაჟირების შესახებ, რომელიც ემთხვევა დამსაქმებლის ინტერესებს და რომელიც გაიარეთ ცნობილ შეფ-მზარეულებთან (რა თქმა უმდა თუ გაქვთ ასეთი გამოცდილება).
4. გაგაჩნიათ მიზნობრივი, სპეციალური პროფესიული მომზადება.
- ზოგიერთი რესტორნისთვის დაქირავებისას მზარეულის „დიპლომის" ან „სერთიფიკატის" არსებობა ერთ-ერთი განმსაზღვრელი ფაქტორია. თუმცა, თქვენ უნდა აჩვენოთ, რომ თქვენ ნამდვილად მიიღეთ განათლება და არა მხოლოდ სერთიფიკატი და ისწავლეთ პროფესიონალურად მუშაობა.
ამიტომ, თუ არ გაქვთ ამ სპეციალური პროფესიული განათლება, შეგიძლიათ ისაუბროთ თქვენს სამუშაო გამოცდილებაზე და ცნობილ შეფ-მზარეულებისგან მიღებულ ცოდნაზე, რომლებიც გასწავლიდნენ მზარეულად მუშაობის განმავლობაში.
5. მოგვიყევით წინა სამუშაო ადგილების შესახებ
- დაასახელეთ ობიექტები, სადაც გიმუშავიათ
- მუშაობის პერიოდი
- სამუშაო ადგილიდან წასვლის მიზეზი
- რომელ შეფ-მზარეულებთან მუშაობდით?
6. თუ დასაქმებული ხართ, რატომ გსურთ შეცვალოთ თქვენი ამჟამინდელი სამუშაო ადგილი?
ეს - პასუხის გასაცემად არამარტივი და, შეიძლება ითქვას, ძალიან სახიფათო კითხვაა. ჩემი რჩევაა - გასაუბრებისას უნად თქვათ სიმართლე:
- თვეების განმავლობაში არ გიხთიდნენ (ან მუდმივად გიგვიანებდნენ) ხელფასს? (მოყევით ამის შესახებ)
- არ გიზრდიდნენ ანაზღაურებას, მიუხედავად იმისა, რომ მუდმივად მუშაობდით პროფეონალიზმის დონის ამაღლებაზე, მონაწილეობდით გამოფენებში. ნუ იქნებით უსაფუძვლო, მოუყევით ობიექტის იმ კონკრეტული ინდიკატორების შესახებ, რომლებიც გაუმჯობესდნენ თქვენი ძალისხმევის შედეგად (მათ შორის შემოსავლების ზრდა), მაგრამ ეს ძალისხმევაც არ შეფასდა როგორც მორალურად, ასევე ფინანსურად.
- შეფ-მზარეულის პოზიციის დატოვების ხშირი მიზეზია აგრეთვე პროფესიული ზრდისთვის პირობების არარსებობაა.
- ან, გარდა ამისა, ხშირად ხდება, რომ რესტორატორი ძალიან იშვიათად ან პირიქით გაუმართებლად ხშირად ცვლის ობიექტის მენიუს, ამვდროულად არ ითვალისწინებს შეფ-მზარეულის ყველაზე გონივრულ წინადადებებს ინოვაციების შესახებ და ა.შ.
 როგორც მომავალი დაწესებულების შეფ-მზარეულმა და სამზარეულოს ხელმძღვანელმა, მშვიდად, მოკლედ და არა ზედმეტად ემოციურად უნდა უპასუხოთ პოტენციური დამსაქმებლის ამ და სახვა მსგავსს კითხვებს.
7. რატომ გსურთ ჩვენთან მუშაობა?
ამ კითხვაზე პასუხი, რა თქმა უნდა, ორიგინალური ან დასაბუთებული უნდა იყოს. ჩვენ წარმოგიდგენთ 4 პასუხს, რომელიც სავარაუდოდ მოეწონება პოტენციურ დამსაქმებელს (უბრალოდ უპასუხეთ მოკლედ და კონკრეტულად):
- მოგხიბლათ ობიექტის "საინტერესო პროექტმა (ან კონცეფციამ)" - ახსენით, რატომ ხართ დაინტერესებული. მოუყევით თქვენი იდეების შესახებ შესაბამისი ასორტიმენტისა ან მენიუს შესახებ და ასევე შესთავაზეთ რამდენიმე კერძი, რომელიც პოტენციურ ჰიტად შეიძლება იქცეს კონკრეტულად ამ ობიექტისათვის;
- "მსურს ვიმუშაო პროფესიონალთა ძლიერ გუნდში" - ეს არგუმენტი უნდა იყოს დასაბუთებული. რა თქმა უნდა, ეს ესიამოვნება ნებისმიერ რესტორატორს ან რესტორნის მენეჯერს, მაგრამ თუ ამას უამბობთ დამწყებ მეწარმეს, ის თქვენს სიტყვას შეაფასებს როგორც ტყუილს, ხოლო აშკარა ტყუილმა ჯერ არავის უშველა.
- არგუმენტად, თქვენ ასევე შეგიძლიათ მოიყვანოთ "სურვილი, რომ გსურთ უფრო ეფექტურად გამოიყენოთ საკუთარეი ცოდნა და გამოცდილება", რომელიც შიძინეთ სტაჟირების დროს, ან, მაგალითად, დაეუფლეთ საინტერესო კერძების მომზადებისას სადმე საზღვარგარეთ, მასტერკლასზე, გამოფენაზე და ა.შ. ;
- თუ იტყვით, რომ „გსურთ დაეუფლოთ ახალ ცოდნასა და გამოცდილებას", მაშინ ეს გახასიათებთ, როგორც ცნობისმოყვარე პიროვნებას, რომელიც მზად არის ინოვაციებისა და ცვლილებებისთვის. ასევე შეგიძლიათ ისაუბროთ იმაზეც, რომ გეგმავთ მუშაობას აღიარებულ ბრენდ-შეფთან და რომ ცოდნა-უნარის გაღმავებას პროფესიონალისგან, რომელთანაც ოცნებობთ ერთ სამზარეულოში მუშაობაზე.
8. რა საქმიანობას გეგმავთ 5 წლის შემდეგ?
არ გირჩევთ ისეთი პასუხის გაცემას, როგორიცაა: „მე ვგეგმავ საკუთარი რესტორნის გახსნას". რა თქმა უნდა, ეს სურვილი მშვენიერია!
მაგრამ შეხედეთ ამ პასუხს რესტორატორის ნაცვლად: მიანდობს ის თავის საწარმოს მომავალს იმ შეფს, რომელიც გამოცდილების შეძენის შემდეგ გადაინაცვლეს საკუთარ, კონკურენტ ბიზნესში? ასევე სრულიად მიუღებელია, თუ არ იცით პასუხი კითხვაზე თქვენი გეგმების შესახებ მომდევნო 3-5 წლის განმავლობაში. ამიტომ, სასწრაფოდ დაფიქრდით, რათა უპასუხოთ პოტენციურ დამსაქმებელს ისე, რომ მიიღოთ კიდევ ერთი პლიუსი თქვენს სასარგებლოდ.
მაგალითის სახით: „ვგეგმავ პროფესიულ განვითარებას (სტაჟირების გავლას ...თან, ან სხვა ქვეყნების სამზარეულოების შესწავლას ... და ა.შ.)".
9. რა მავნე ჩვევები გაგაჩნიათ? (მიუთითეთ თქვენი სუსტი მხარეები)
გაიაზრეთ პასუხი და გაეცით თქვენთვის მისაღები პასუხი. როგორც ყოველთვის მოგიწოდებთ იყოთ მართალი და გააფრთხილოთ დამსაქმებელი თქვენი მავნე ჩვევის შესახებ. აუცილებლად გააკეთეთ ეს.
თუ სათქმელი ვერ მოიფიქრეთ ილუსტრაციის სახით შემოგთავაზებთ 2 მაგალითს. ერთ-ერთი შესაძლოა მოგერგებათ თქვენც, გამოიყენეთ იგი:
- მაგალითად- თამბაქოს მოწევა ცუდი ჩვევაა? ამიტომ, თუ ეწევით, აუცილებლად აცნობეთ დამსაქმებელს ამის შესახებ;
- ან, ისევ მაგალითისთვის, პერფექციონიზმი - ანუ არაყოველთვის გონივრულად მაღალი მოთხოვნა საკუთარი თავისა და ქვეშევრდომების მიმართ, რომლიც არ იქცევა დაბრკოლებად, მაგრამ შეიძლება ქმნიდეს მოკლევადიან პრობლემებს ურთიერთობებში, რომლებცას თქვენ თვითონვე მოაგვარებთ. განმარტეთ დეტალურად, რაში და როგორ გამოიხატება თქვენი მოთხოვნების სიმკაცრე.
- ან იქნებ რაღაცა სხავა გაახასიათებთ?
10. როგორია თქვენი  მოლოდინი ხელფასთან დაკავშირებით?
შეისწავლეთ შრომის ბაზარზე არსებული ხელფასის შეთავაზებები. ამრიგად, თქვენ გაიგებთ, თუ რა დონის ანაზღაურებას სთავაზობენ ამჟამად თქვენი დონის სპეციალისტებს და თავდაპირველად მოერგეთ ამ ჩარჩოს.
11. მზად ხარ ზენორმატიული შრომისათის, ზეგანაკვეთისთვის?
დააზუსტეთ რამდენად ხშირია შესაძლო ზენორმატიული შრომა და გათვალისწინებულია თუ არა ანაზღაურება, ბონუსები, ან სამუშაო საათების გადაანგარიშება, ითვალისწინებენ თუ არა ხარჯების კომპენსაციას, მაგალითად, ტაქსის მომსახურებისათვის, ან გააჩნიათ სხვა სახის შეთავაზებები.
 ყოველივე ამის შემდეგ, თითქმის ყოველთვის ხდება პრაქტიკული გამოცდაც - საბაზისო ტექნიკების ცოდნის დასადგენად ან სამუშაო ადგილზე შეფასებისათვის.ასევე შესაძლებელია 1-3 დღიანი სტაჟირება სამზარეულოში.
გაითვალისწინეთ, რომ 2023 წელს მოსალოდნელია მონოკონცეფციების განვითარების მორიგი ბუმი და, ობიექტის ფორმატიდან გამომდინარე, ყველა შეფ-მზარეულს მოეთხოვება ცოდნა კონკრეტულ პროდუქტთან მუშაობის ტექნიკებთან დაკავშირებით. მაგალითად, თევზის რესტორანში შეფასდება თევზის დამუშავების სისწრაფე, პროცედურის სისწორე, პროდუქციის უვნებლობა, სან-ჰიგიენური ნორმების დაცვა და სამუშაო ადგილის სისუფთავე მუშაობის დროს.
და ბოლოს, კიდევ რამდენიმე კითხვა, რომელიც შეიძლება დაგისვან შეფ-მზარეულის პოზიციაზე გასაუბრებისას...
- თქვენი ყველაზე დიდი მიღწევები ცხოვრებაში და საქმიანობაში?
- გაქვთ საკუთარი პროფესიონალური დანები?
- გიყვართ კერძების მომზადება?
- მუშაობის პროცესში გქონიათ რთული სიტუაციები და როგორ აგვარებდით მათ?
- როგორ წარმოგიდგენიათ შეფ-მზარეულისა და მზარეულების სამუშაო დღე?
- რამდენი ხანი დაგჭირდებათ სახლიდან სამსახურში მისასვლელად?
ა.შ.... და თქვენ მზად უნდა იყოთ ამ კითხვებზე პასუხის გასაცემად.
გაითვალისწინეთ. თუ გსურს გახდე წარმატებული და მოთხოვნილი შეფ-მზარეული მოგიწევს დაძაბული შრომა, ხშირად დღეში 10-12 საათი. დარწმუნებული უნდა იყო საკუთარ თავში და საქმიანობაში, რათა მიაღწიოთ მაღალ შედეგს.
ამისათვის უნდა იყო გაბედული და აკეთო არა მხოლოდ რაც გსურს, არამედ ის, რაც საჭიროა. და კიდევ ერთი... უნდა გიყვარდეს შენი საქმე, რათა ის განიჭებდეს სიამოვნებას, რომელიც გამოიხატება საქმისადმი, მის შედეგებისადმი სიყვარულში და იმაში, თუ როგორ მოქმედებს ეს ყველაფერი სხვა ადამიანებზე.

Мечтаете получить должность шеф-повара?
Для кого-то, на первый взгляд, подобная постановка вопроса может показаться неожиданной, на самом же деле, собеседование -важный и весьма значимый этап процесса приема на любую должность.
Прежде всего, будущему шеф-повару следует учесть и знать - какие темы могут быть затронуты, какие требования чаще всего предъявляются к претендентам на вакантную должность и как отвечать на задаваемые работодателем вопросы.
Как правило, на собеседование приходят повара, которые в большинстве случаев умеют готовить различные блюда из мяса, рыбы, птицы, овощей, однако не все из них в достаточной степени владеют знанием правильной организации рабочих мест, теоретическими основами технологии производства кулинарной продукции, не владеют навыками работы с новейшим технологическим оборудованием и оснащением кухни.
Но, если вы обладаете всеми этими знаниями и навыками, смело идите на собеседование к работодателю. При этом не забывайте, что во многих компаниях уже работают молодые люди, которые также мечтают о карьере шеф-повара, однако вы вполне можете составить им конкуренцию.
Прежде всего, советуем - всегда говорите правду потому, что даже самая малая ложь может породить недоверие!
В этой публикации я постараюсь подробно описать каждую из поднимаемых на собеседовании тем и задавемых вопросов, чтобы вы смело могли на них ответить и быть уверенными в своей компетентности.
Итак ...
1. Как вы пришли в профессию?
Нередко этот вопрос задается в первую очередь. И в ответе на него конечно же следует продемонстрировать вашу заинтересованность в профессии и поделиться обстоятельствами, как, при каких обстоятельствах и почему вы пришли в эту сферу. Тут можно даже без излишней скромности, искренне и красочно рассказать свою красивую историю.
2. Каковы ваши сильные стороны?
Это один из самых популярных и задаваемых под разным ракурсом вопросов. Сильный ответ на этот вопрос: вам следует показать свою возможности быть полезным для организации как непосредственно с позиций шефа, так и в самых неординарных ситуациях: например, способность выполнить функции, или обязанности на самых различных позициях, должностях, в том числе быть помощником шефа или даже помощником повара.
3. Расскажите о себе -
это на первый взгляд простой из предлагаемый вам вопросов. Он задается буквально каждым ресторатором претенденту на должность шеф-повара, при этом не важно получил ли он ваше резюме или нет. Поэтому заранее подготовьте свою мини-презентацию, при этом придерживайтесь следующих правил:
- начните с образования (профессиональное, средне-специальное, высшее) и курсов повышения квалификации, отдельных профкомпетенций;
- расскажите о своем опыте работы (поделитесь информацией о длительности работы в знаковых заведениях, не стоит подробно рассказывать с какого по какой год и месяц вы работали КАЖДОМ проекте);
- далее плавно переводите разговор и указывайте на свои безусловные козыри (например, про ваши самые успешные проекты именно с той кухней и в том направлении кулинарии, которые требуются вашему потенциальному работодателю в его новом проекте. Можете также рассказать о стажировках, которые вы проходили у известных шеф-поваров, если у вас был и такой опыт.
4. Наличие профессионального образования
- для некоторых ресторанов наличие «диплома» или «сертификата» у поваров является одним из определяющих факторов при приеме на работу. Однако вы должны показать, что действительно получили образование, а не просто сертификат и научились профессионально работать.
Поэтому, если у вас нет профессионального образования, вы можете рассказать о вашем опыте работы и полученных знаний от Шеф-поваров, которые вас обучали на протяжении вашей карьеры повара.
5. Расскажите о предыдущих местах работы
- назовите заведения, в которых вы работали
- период работы
- причину ухода
- с какими шеф-поварами работали.
6. Если вы заняты, то почему хотите поменять нынешнюю работу?
Это очень тонкий и, можно сказать, очень скользкий вопрос. Мой вам совет - на собеседовании говорите правду:
- вам не выплачивали (или задерживали) заработную плату в течение нескольких месяцев? - Расскажите об этом.
-не повышали заработную плату несмлтря на то, что вы постоянно работали над собой, повышали уровень профессионализма, участвовали в выставках. Не будьте голословными, а расскажите и о конкретных показателях которые улучшались и благодаря вашим усилиям (в т.ч. и об уровне и росте выручки), но ваши усилия не оценевались как морально, так и материально.
- частая причины ухода шеф-повара - это отсутствие условий профессионального роста. Вмете с тем зачастую бывает и так, что ресторатор слишком редко или, наоборот, необоснованно часто меняет меню заведения, при этом не прислушиваясь и не учитывая даже самые разумные предложения шеф-повара о нововведениях и т.д.
На подобные и в дальнейшем схожие вопросы потенциального работодателя вы, как шеф-повар и глава кухни будущего для вас заведения, должны отвечать спокойно, кратко и не излишне эмоционально.
7. Почему вы хотите работать у нас?
Ответ на этот вопрос, конечно же, должен быть оригинальным или аргументированным. Мы представляем вам 4 варианта ответа, которые скорее всего придутся по вкусу потенциальному работодателю (только говорите кратко и по делу):
- вас привлек «Интересный проект (или концепция)» объекта - объясните, почему это вас заинтересовало, расскажите о своих идеях по поводу соответствующего ассортимента и меню, а также предложите несколько блюд, которые могут стать потенциальными хитами заведения.
- «Хочу работать с сильной командой профессионалов» - этот аргумент должен быть обоснован. Конечно, он польстит любому ресторатору или управленцу заведения, но если вы скажете это начинающим предпринимателям, то он оценит это как ложь, а откровенная ложь еще никому не помогала.
- в качестве довода вы можете привести и «желание более эффективно применить свои знания и опыт», которые вы получили на стажировке, или приобщились к приготовлению интересных блюд где-то за рубежом, на мастер-классе, на выставке и так далее;
- если вы скажете, что «хотите научиться чему-то новому» - то это с одной стороны характеризует вас как любознательного человека, который готов к новшествам и изменениям, также можно говорить об этом, если вы планируете работать совместно с признанным бренд-шефом, и что вы планируете черпать знания у профессионала, с которым мечтаете работать на одной кухне.
8. Чем вы планируете заниматься через 5 лет?
Мы не рекомендуем давать ответы типа: «Планирую открыть свой собственный ресторан». Все это, безусловно, прекрасно! Но встаньте на место ресторатора - доверит ли он свое будущее детище шеф-повару, который скоро от него уйдетв свой конкурирующий бизнес? Также плохо, если вы не знаете ответа на вопрос о ваших планах на ближайшие 3-5 лет. Поэтому срочно продумайте, что ответить вашему потенциальному работодателю, чтобы «вывернуть» из этого еще один плюс в свою сторону.
К примеру: «Я планирую профессионально развиваться (пройти стажировку у ..., или посетить и изучить кухню стран ... и т.д.)».
9. Какие у вас вредные привычки (укажите свои слабые стороны)?
Хорошо продумайте ваш ответ и укажите на допустимые. Мы как всегда призываем вас быть честными, поэтому если у вас есть о чем предупредить работодателя, то обязательно сделайте это.
Если же вам нечего сказать, и к вам применим хотя бы один из 2 предлагаемых в качестве иллюстрации аргументов, воспользуйтесь им:
-к примеру, курение - это вредная привычка? Поэтому если вы курите, то обязательно предупредите об этом своего работодателя.
- или перфекционизм- т.е. не всегда обоснованно завышенная требовательность к себе и подчиненным, которая не становится камнем преткновения, сглаживается, но создает краткосрочные проблемы во взаимоотношениях. Расскажите подробно, в чем выражается ваша повышенная требовательность.
- а может быть вам характерно нечто иное.
10. Ваши ожидания по заработной плате?
Изучите предложения по заработным платам на рынке. Таким образом вы будете понимать какой уровень дохода предлагается в данный момент шеф-поварам вашего уровня и изначально придерживайтесь этих рамок.
11. Готовы ли вы к переработкам?
Уточните насколько часты возможные переработки и тут же уточните, оплачиваются ли данные переработки, предусматриваются какие-либо бонусы, или происходит перерасчет рабочего времени, компенсируются ли затраты, к примеру, на ночное такси, ил есть иные предложения.
И после всего почти всегда практическая проверка - знание базовых техник или оценка на рабочем месте - возможна и стажировка 1-3 дня на кухне.
Учтите, что в 2023 году ожидается очередной бум развития моно-концепций и, в зависимости от формата заведения, у всех поваров будут уточнять знание техник работы с тем или иным продуктом. К примеру, в рыбном ресторане будет оцениваться скорость разделки рыбы, правильность выполнения процедуры, чистота рабочего места в процессе работы.
И в завершение еще несколько вопросов, которые могут быть заданы вам на собеседовании на вакансию Шеф-повара...
- Какие ваши самые большие достижения в жизни и в работе?
- Есть ли у вас свои собственные профессиональные ножи?
- Вообще Вы любите готовить?
- Были ли у вас сложные ситуации в процессе работы и как вы их решали?
- Как вы представляет рабочий день повара?
- Сколько по времени займет ваш путь из дома до работы?
и т.д. и вы должны быть готовыми к ответу и на эти вопросы.
Учтите. Если вы хотите стать успешным и востребованным Шеф-поваром, то вам придется много трудиться, зачастую и по 10-12 часов в сутки. Вам нужно быть уверенным в себе и в своей работе, чтобы получать высокий результат. Необходимо быть смелым, но и делать не только то, что вам хочется, но и то, что нужно. И еще ... обязательно любить свою работу, чтобы она приносила вам радость, а это любовь к вашему делу, к его результатам и к тому, как все это влияет и на других людей.