ასევე: ცნობილი ადამიანების კერძების კრებულები და ორიგინალური რეცეპტები.
ალბათ, ბევრს არ გაუკვირდება, რომ კულინარიით გატაცებული ყოფილა თურმე არა მხოლოდ სალვადორ დალი. მრავალი სხვა ცნობილი ადამიანიც ავლენდა სერიოზულ ინტერესს კერძების კრებულების ან ორიგინალური რეცეპტების შედგენის თვალსაზრით.
მაგლითად, ვარაუდობენ, რომ კულინარიის მიმართ ინტერესს იჩენდა ლეონარდო და ვინჩი. მაგრამ ზოგიერთი ცნობით, უპირატესობას ანიჭებდა ვეგეტარიანულ კერძებს. აგრეთვე, თურმე, მსოფლიოში ცნობილი წინასწამეტყველი ნოსტრადამუსი ყოფილა „კონფიტურების შესახებ ტრაქტატის" ავტორი.
ხოლო მე-19 საუკუნის საოპერო ხელოვნების მეტრი ჯოაკინო როსინი კულინარიული ხელოვნების ისტორიაში აღინიშნა საკუთარი კერძით „Turnedo a la Rossini".
კულინარიის საიდუმლოებებით გატაცებული მწერალი ალექსანდრე დიუმა კი თავისი შემოქმედების მწვერვალად მიიჩნევდა სამი ათასი რეცეპტისგან შემდგარი „დიდი კულინარიული ლექსიკონის" შექმნას. დიუმას აგრეთვე მოიხსენებენ „სალათი ა ლა დიუმა"-ს ავტორად. ნ.გოგოლიც მწერლობის გარდა დაკავებული იყო მაკარონისგან კერძის შედგენით, გარდა ამისა თხის რძისა და რომის გამოყენებით ის ამზადებდა სასმელს, რომელსაც „გოგოლ-მოგოლი"დაარქვა.
ხოლო, მაგალითად, უკვე ჩვენმა თანამედროვემ, ცნობილმა ფრანგმა მსახიობმა ჟერარ დეპარდიემ თავისი კულინარიული ამბიციები განაცხადა მის მიერ შედგენილი წიგნით "ჩემი სამზარეულო".
კულინარიით გატაცებულთა შორის არაერთი მსოფლიოში აღიარებული მხატვარიც იყო. მავანმა შესაძლოა იფიქროს - რა აქვს საერთო, ან შეხების რა წერტილები გააჩნია სახვით ხელოვნებასა და კულინარიას? მხატვრული ფორმებისა და ფერების უცნაური თამაში კერძების დიზაინში? თუ ელემენტარულად და უბრალოდ თვით მხატვრების კულინარული მიდრეკილებები? სინამდვილეში კი მხატვართა ინტერესი არ შემოიფარგლებოდა მხოლოდ კულინარიული ვნებებით, იგი გამოიხატა ღრმა და ხანგრძლივი ინტერესით ამ სფეროს მიმართ.
მაგალითად, ფრანგული იმპრესიონიზმის ფუძემდებელი კლოდ მონე პირადად არ ამზადებდა საჭმელს, მაგრამ დიდი ენთუზიაზმითა და გატაცებით აგროვებდა იშვიათი და ტრადიციული კერძების რეცეპტებს. და ამ გატაცების შედეგად მის მიერ შედგენილი რეცეპტების კრებული სახელწოდებით "მონეს კულინარული წიგნი: რეცეპტები ჟივერნიდან " ("The Monet Cookbook: Recipes from Giverny") გამოსცა გამომცემელმა „პრესტელმა". მონეს აღნიშნული კრებული შეიცავდა 60 სხვადასხვა რეცეპტს.
ან ასეთი ფაქტიც, ბრწყინვალე მხატვრის, იმპრესიონისტისა და აღიარებული გურმანის ოგიუსტ რენუარის სუფრას ტრადიციუად აწვდიდნენ ცნობილი პოსტიმპრესიონისტი მხატვრის პოლ სეზანის რეცეპტით მომზადებულ, სანელებლებით გაჯერებულ შემწვარ-დაბაწულ პომიდორს.
ხოლო ფრანგი პოსტიმპრესიონისტი-მხატვარი ანრი ტულუზ-ლოტრეკი სტუმრებს თვითონ უმზადებდა ცხვრის ბარკალს სხვადასხვა სანელებლებით და უმასპინძლდებოდა მის მიერ შედგენილი კოქტეილით „ჟრუანტელი".
კულინარიით გატაცებაში გამონაკლისს არ წარმოადგენდა არც მსოფლიოში აღიარებული სიურეალისტი მხატვარი სალვადორ დალი. გარდა სახვითი ხელოვნებისა და ათასნახევარზე მეტი უნიკალური შედევრის შექმნისა, მას რეალურად ხიბლავდა სამზარეულო, იტაცებდა ორიგინალური კერძების გამოგონებაც.
და ეს გატაცება არ იყო შემთხვევითი, ის სავსებით ლოგოკური და ბუნებრივი ყოფილა. ავტობიოგრაფიულ წიგნში „სალვადორ დალის საიდუმლო ცხოვრება, მოთხრობილი თავად მის მიერ" მხატვარმა გულწრფელად აღიარა: „როცა ექვსი წლის ვიყავი მსურდა მზარეული გავმხდარვიყავი. შვიდი წლის ასაკში კი - ნაპოლეონი. მოგვიანებითაც ჩემი ამბიცია იზრდებოდა არანაკლებ, ვიდრე ლტოლვა დიდებისკენ". ნაპოლეონი ის, ალბათ, ვერ გახდებოდა, ხოლო ცნობილ მზარეულად - სავსებით.
სალვადორ დალის მიაჩნდა, რომ მის ახდენილ ოცნებად იქცნენ არა მხოლოდ სიურეალისტური, მხატვრული შედევრები, არამედ კულინარიული ხელოვნების ნაწარმოებიც - უნიკალური კულინარიული წიგნი "Les Diners de Gala", რომელიც მან გამოსცა რამდენიმე ფრანგ მზარეულთან თანამშრომლობით. წიგნი შედგება 322 გვერდიიან და შეიცავს 136 რეცეპტს. გარკვეული გაგებით, იგი იქცა სალვადორ დალის კიდევ ერთ შედევრად.
საიდან გაჩნდა ამ წიგნის სათაური?
ამ კითხვაზე პასუხი არ უნდა ვეძებოთ სალვადორ დალისთვის დამახასიათებელ სიურეალისტურ სიმაღლეებში. ყველაფირი უფრო ცხადია - ის აღმერთებდა თავის მეუღლეს გალას, რომელიც წარმოადგენდა მისი მრავალი შედევრის მუზას. ამ შემთხვევაშიც, სახელწოდებით "Les Diners de Gala", მან მიუძღვნა წიგნი თავის მეყღლეს. პირდაპირ თარგმანში დასახელება ჟღერს როგორც "გალას სადილები" ან "გალა-სადილი".
წიგნის შესავალ სიტყვაში დალიმ საკმაოდ გულმართალად აღიარა, რომ: „... ყველა რეცეპტი, მისი აღწერილობითა და ილუსტრაციით, ეძღვნება გემოვნებით სიამოვნებას. ამიტომაც ნუ ეძებთ აქ დიეტურ კერძებს. ჩვენ განზრახ უგულებელვყავით დიაგრამები და ცხრილები, რომლთა მეშვეობით ქიმია ცვლის გასტრონომიას. და თუ თქვენ ხართ კალორიების ერთ-ერთი დამთვლელი, რომელიც ჭამის სიხარულს აქცევს სასჯელის თავისებურ ფორმად, მაშინვე დახურეთ ეს წიგნი; თქვენთვის ის მეტად ცოცხალი, აგრესიული და გაბედულია".
დალის კულინარიული წიგნის რეცეპტურა არ არის წარმოდგენილი ტრადიციულ და სტერეოტიპულ სტილში, როგორიც დომინირებდა მაშინ - ინგრედიენტები, მომზადების მეთოდი, შედეგი. გარდა ამისა თითოეული რეცეპტი შემკობილია ავტორის მახვილგონივრული შენიშვნებით.
ამის გამო, მზარეულთა წრეებში განთქმული გახდა , მაგალითად, მხატვრის რემარკა ისპანახის თაობაზე: „მე მსურს ვჭამო მხოლოდ ის, რასაც აქვს მკაფიო და გასაგები ფორმა და მძულს საზიზღარი, ღირსების დამამცირებელი ბოსტნეული, რომელსაც ისპანახი ჰქვია. ის ისეთივე უფორმო და განუსაზღვრელია, როგორიცაა თავისუფლება"
ამგვარი მიდგომების გამო «Les Diners de Gala» სხვა კულინარიული წიგნების მოსაწყენი ტრადიციისგან განსხვავებით შეიცავს ეგზოტიკური კერძების მრავალ რეცეპტს, მათ შორის, მაგალითად, " ფარშევანგი - მეფურად" ან "ათას წლიანი კვერცხი -ჩინურად".
წიგნში 12 განყოფილებაა. მათ გადახედვისას შეხვდებით ნამდვილად უჩვეულო, დალისთვის დამახასიათებელ, სიურეალისტური სტილის დასახელებებს:
1. ეგზოტიკური კერძები Les caprices pincés princiers - (მეფური მანჭია კაპრიზები)
2. კვერცხი და ზღვის პროდუქტები Les cannibalismes de l'automne - (შემოდგომის კანიბალიზმი)
3. პირველი კერძები Les suprêmes de malaises lilliputiens - (უმაღლესი ლილიპუტური სიამოვნებები)
4. ხორცი Les entre-plats sodomisés - ( (სოდომიზებული საუზმეები)
5. ლოკოკინები - ბაყაყები Les spoutniks astiqués d'asticots statistiques - (სტატიკური ლიფსიტების გაპრიალებული თანამგზავრები)
6. თევზი და ზღვის პროდუქტები Les panaches panachés - (ჭრელი პლუმაჟები)
7. გარეული და შინაური ფრინველი Les chairs monarchiques - (მონარქიის სხეული)
8. ღორის ხორცი Les montres molles 1/2 sommeil - (სანახევრო ძილის რბილი საათები)
9. ბოსტნეული L'atavisme désoxyribonucléique - (დისოქსირიბონუკლეური ატავიზმი)
10. აფროდიზიაკები "Je mange GALA" - (მე ვჭამ გალას)
11. ტკბილეული-დესერტები Les pios nonoches - (შუაღამის ვნებები)
12. საუზმეულები Les délices petits martyrs - (მცირე ცოდვილი სიამოვნებები)
აღნიშნული განყოფილებებიდან განსაკუთრებით ექსტრავაგანტულად გამოიყურება მე-10 თავი - „მე ვჭამ გალას". ის ეძღვნება აფროდიზიაკებს - პროდუქტებს, რომლებსაც შეუძლია სიყვარულის ვნების გაძლიერება. აღნიშნული თავის ყველა ილუსტრაცია შოკისმომგვრელია, ექსცენტრიული და გულწრფელია, როგორიცაა თავად სალვადორ დალი.
წიგნი «Les Diners de Gala» ღირებულია იმითაც, რომ სალვადორმა საკუთარი ხელით მოახდინა მისი ილუსტრირება. ფერწერის ექსპერტების უმეტესობას მიაჩნია, რომ თითოეული რეცეპტის ილუსტრაცია უდაოდ უნდა ჩაითვალოს ხელოვნების ცალკე ნიმუშად.
აგრეთვე, განსაკუთრებულად უნდა აღინიშნოს ის ფაქტიც, რომ "Les Diners de Gala" არ იქცა დალის კულინარიული ფანტაზიების წიგნად და მის მიერ შექმნილი ყველა კერძი მზადდებოდა პარიზის საუკეთესო რესტორნებში - Lasserre, La Tour d'Argent, Maxim's და Le Train Bleu.

Кулинарные шедевры Сальвадора Дали.
Наверное не удивительно, что многие всемирно признанные люди серьезно увлекались созданием кулинарных сборников или собственных, оригинальных рецептур блюд.
Интересовался к примеру кулинарией Леонардо да Винчи, но по некоторым сведениям, сам он предпочитал вегетарианские блюда. А знаменитый предсказатель Нострадамус стал автором «Трактата о конфитюрах». Мэтр оперного искусства XIX столетия - Джоаккино Россини отметился в истории кулинарии собственным блюдом «Турнедо а-ля Россини». Александр Дюма, увлекавшийся тайнами кулинарии, вершиной своего творчества считал «Большой кулинарный словарь», который состоял из трех тысяч рецептов блюд и наряду с писательской деятельностью запомнился авторским "салатом а-ля Дюма". Н. Гоголь занимался блюдом из макарон и напитком из козьего молока и рома (который назвал „гоголь-моголь"). А,например, уже из наших современников о своих кулинарных амбициях, книгой «Моя кухня», заявил, актер Жерар Депардье.
В числе увлеченных кулинарией был и ряд самых признанных художников. Казалось бы, а что общего у изобразительного искусства и кулинарии - может быть лишь причудливая игра художественной формы и цвета в дизайне блюд.
А заинтересованность художников не ограничилась лишь кулинарными пристрастиями, она выразилась в глубоком интересе к этой сферой. Так, основатель французского импрессионизм Клод Моне не готовил сам, но увлеченно коллекционировал рецепты редких и традиционных блюд. Позже, собранный им сборник рецептов, под названием «Кулинарная книга Моне: рецепты из Живерни» ("The Monet Cookbook: Recipes from Giverny") был выпущен издательством Prestel и в него вошло 60 различных рецептов.
К столу великого импрессиониста и гурмана Огюста Ренуара подавались запечённые помидоры, приготовленные по рецепту известного постимпрессиониста Поля Сезанна. А французский художник-постимпрессионист Анри Тулуз-Лотрек сам готовил для гостей баранью ногу с различными пряностями и угощал их своим коктейлем «Дрожь».
В этом увлечении исключением не стал и известный во все времена художник - сюрреалист Сальвадор Дали. Помимо изобразительного искусства и создания более полутора тысяч неповторимых шедевров, он серьезно увлекался кулинарией, изобретал оригинальные блюда.
И это не случайно, а закономерно. В своей автобиографической книге «Тайная жизнь Сальвадора Дали, рассказанная им самим» он откровенно признался:
„ В шесть лет я хотел стать поваром. В семь - Наполеоном. Да и позднее мои притязания росли не меньше, чем тяга к величию». Наполеоном он не стал бы, а вот именитым поваром - наверно, вполне мог бы стать. Сбывшейся мечтой Дали стало его произведение, но не изобразительного, а поварского искусства - уникальная поваренная книга «Les Diners de Gala», которую он издал в соавторстве с несколькими французскими поварами. Книга состоит из 136 рецептов на 322 страницах и в известном смысле, она стала еще одним шедевром Сальвадора Дали.
А откуда появилось наименование этой книги?
Ответ на этот вопрос не приходится искать в свойственных Дали сюрреалистических высотах - он обожал свою жену Галу, которая была музой многих его работ. И в этом случае самим наименованием он образно посвятил эту книгу ей, назвав не иначе, как «Les Diners de Gala», что в переводе звучит и как «Обеды Галы», и как «Гала-обеды».
Во вступительном слове к «Les Diners de Gala» Дали вполне правдиво признался, „...все рецепты в «Les Diners de Gala» с их описанием и иллюстрациями, целиком и полностью посвящены исключительно удовольствиям от Вкуса. Поэтому не ищите здесь диетических блюд. Мы намеренно игнорировали диаграммы и таблицы, в которых химия заменяет гастрономию. И если вы один из любителей подсчитывать калории, что превращает радость еды в некую форму наказания, закройте эту книгу немедленно; для вас она слишком живая, агрессивная и дерзкая».
Действительно рецепты поваренной книги Дали изложены не в традиционно стереотипном стиле, таком как - ингредиенты, способ приготовления, результат, а также украшены остроумными ремарками автора. В поварских кругах, к примеру, знаменитым стало такое замечание художника о шпинате: «Я хочу есть только то, что имеет четкую и понятную форму. И я ненавижу мерзкий и унижающий достоинство овощ под названием шпинат за то, что он такой же бесформенный и неопределенный, как Свобода».
Поэтому в противовес унылой традиции поваренных книг того времени «Les Diners de Gala» содержит множество рецептов экзотических блюд, среди них, к примеру, «Павлин по-королевски» и «Тысячелетние яйца по-китайски».
В книге Дали 12 разделов и листая страницы, можно встретить весьма необычные наименования этих разделов, названных в свойственном ему сюрреалистическим стиле:
1. Экзотические блюда Les caprices pincés princiers - (Жеманные царственные капризы)
2. Яйца и морепродукты Les cannibalismes de l'automne - (Осенний канибализм)
3. Первые блюда Les suprêmes de malaises lilliputiens - (Высшие лилипутские удовольствия)
4. Мясо Les entre-plats sodomisés - (Содомизированые закуски)
5. Улитки-лягушки Les spoutniks astiqués d'asticots statistiques - (Полированные спутники статистических личинок)
6. Рыба и морепродукты Les panaches panachés - (Пёстрые плюмажи)
7. Дичь-птица Les chairs monarchiques - (Монархическая плоть)
8. Свинина Les montres molles 1/2 sommeil - (Мягкие часы половины сна)
9. Овощи L'atavisme désoxyribonucléique - (Дизоксирибонуклеиновый атавизм)
10. Афродизиаки Les "je mange GALA" - (Я ем Галу)
11. Сладости-десерты Les pios nonoches - (Полуночные страсти)
12. Закуски Les délices petits martyrs -(Маленькие греховные удовольствия)
Из них особенно экстравагантной в книге выглядит 10 глава «Я ем Галу». Она посвящена афродизиакам - продуктам, способным усиливать любовную страсть. Иллюстрации к этой главе очень эпатажны, эксцентричны и откровенны, впрочем, как и сам Сальвадор Дали.
Безусловно, что сама эта книга ценна и тем, что Дали собственноручно проиллюстрировал ее и каждую иллюстрацию к рецептам можно рассматривать как отдельное произведение искусства.
И особо следует отметить, что «Les Diners de Gala» не стала книгой кулинарных фантазий Дали, а все ее блюда готовились в лучших ресторанах Парижа - Lasserre, La Tour d'Argent, Maxim's и Le Train Bleu.
Красный салат (подается на четверых к ланчу, или на восьмерых, как закуска)
250 г красной свеклы
250 г копченого языка
340 г мелко порубленной красной капусты
5 столовых ложек охлажденных густых сливок
3 столовых ложки. лимонного сока
1 столовая ложка томатной пасты
1 луковица-шалот
1 чайная ложка сахара
кайенский перец и соль по вкусу
листья салата айсберг
Смешать сливки, томатную пасту, сахар, лук-шалот и перец. Взбивать в течение 3 минут, пока смесь не станет светлой и не вспенится. Медленно влить, продолжая взбивать, лимонный сок. Положить в салатник свеклу, капусту и язык. Полить заправкой и хорошо перемешать. Накрыть крышкой и поставить в холодильник на 2 часа. Посолить и поперчить по вкусу. Подавать на салатных листьях.