სუფრაზე კერძების მიწოდების ინგლისური მეთოდი
"კერძის გემო და გარეგნობა"-, როგორც თავის დროზე განაცხადა ცნობილმა ფრანგმა კულინარმა ბერნარდო ლუაზიემ, - "გვანიჭებენ სიამოვნებას თანაბარ დონეზე ".
ამ გამონათქვამს შეუძლებელია რომ არ დაეთანხმო. მომხმარებლისთვის მისაღები წესით საჭმლის მიწოდება, აგრეთვე კერძის დახვეწილი დიზაინი ნამდვილად უქმნიან მას სადღესასწაულო განწყობას და აღუძრავენ მადას.
სერვირებისა და მიწოდების პროცედურა თავად ევოლუციის პროდუქტია (ამბობს გასტრონომიის თემებზე მომუშავე მწერალი ბენედიქტ ბოჟე) ის იძენს სოციალურ და პოლიტიკურ განზომილებას.
დღეისათვის ევროპულ სივრცეში ძირითადად გამოიყენება საკვების მიწოდების 5 ძირითადი მეთოდი. თითოეულ მათგანს განაპირობებენ საკუთარი ისტორიულ- ტრადიციული საფუძვლები, თავისებურებები და ძირითადი განსხვავებები.
მიწოდების მეთოდის არჩევანი, რა თქმა უნდა, დამოკიდებულია თავად დღესასწაულის სახეობასა და ტიპზე (ბანკეტი, საზეიმო, საქორწილო, სადღესასწაულო თუ ჩვეულებრივი სუფრა), აგრეთვე მომხმარებლის ეთნიკურ პრიორიტეტებზე, კერძების ასორტიმენტზე, რესტორნის ფორმატსა და სპეციალიზაციაზე.
დავიწყოთ ინგლისით.
კერძების მიწოდების ინგლისური მეთოდის გამოყენებისას სავალდებულოა მთავარ სასადილო მაგიდასთან მისადგმელი მაგიდის გამოყენება. ეს დამხმარე მაგიდა შეიძლება იყოს მობილური და სტაციონარული. ტრადიციულად ჭურჭელსა და დანაჩანგალს მასზე განალაგებენ იმავე თანმიმდევრობით, როგორიცაა დაცული მომხმარებელთა მაგიდებზე. კერძს ძირითადი პროდუქტით ათავსებენ მაგიდის მარცხენა მხარეს, ხოლო გარნირს მარჯვნივ, ცენტრში კი -თეფშებს.
თავად გვერდითა მაგიდა ისე უნდა იყოს მიდგმული, რომ ვიზიტორებს საშუალება ჰქონდეთ დააკვირდნენ მიმტანის ქმედებებს. ამავდროულად, მირთმევამდე კერძი რომ არ გაცივდეს მას აფარებენ ლითონის კლოშ- თავსახურებს.
სწორედ ამ მისადგმელ მაგიდაზე, სტუმრების უშუალო სიახლოვეში, მიმტანი ახდენს კერძების ფორმირებას. ის იღებს თითოეული სტუმრის თეფშს, გადააქვს მასში კერძის ძირითადი ნაწილი, შემდეგ გარნირი და აწვდის თეფშს სტუმარს. ამ ხერხით თანდათან ხდება მთელი სუფრის მომსახურება. სტუმრებს, რომლებიც ამ პროცესში აკვირდებიან მიმტანის მოქმედებებს, შეუძლიათ უთხრან მას თავიანთი უპირატესობების შესახებ კერძის ამა თუ იმ კომპონენტთან დაკავშირებით.
ინგლისური წესის გამოყენება განსაკუთრებით უმჯობესია ცხელი კერძების მიწოდებისას.
მათ რიცხვში შედიან:
• როგორც მთლიანი, ასევე პორციული ხორცისა და თევზის კერძები;
• ბურღულეულის, კარტოფილის, დაბრაწული ან მოშუშული ბოსტნეულის გარნირები;
• სოუსები, ცხელი სუპები;
• პუდინგები და დესერტები.
მეორე, ანუ ცხელი კერძებისა და დესერტის პირდაპირ დარბაზში მოსამზადებლად მისადგმელ დამხმარე მაგიდაზე დგამენ სამაგიდე ღუმელს. კერძების მოსამზადებლად იყენებენ სპეციალურ ტაფებს, შემდეგ კი სტუმრების თანდასწრებით მზა კერძი გადააქვთ გამთბარ თეფშებზე.
კერძების პორციონირება ინგლისური მეთოდის გამოყენების შემთხვევაში, როგორც წესი, ხდება ორივე ხელით.
პორციაციონირების პროცესში გამოიყენება რამდენიმე მეთოდი, მაგალითად:
• ერთ-ერთი მათგანი - პროდუქტის ქვეშ ჩადეთ კოვზი, ზემოდან ოდნავ დააჭირეთ ჩანგალი - ეს ხერხი გამოიყენება კატლეტების, ლანგეტების, სტეიკების, ბოსტნეულის და ბურღულეულის გარნირების, სალათების დასანაწილებლად;
• მეორე - კოვზს და ჩანგლს ათავსებენ პროდუქტის ქვეშ და ასე ანაცვლებენ - ეს მიდგომა გამოიყენება კერძების შებრაწული კომპონენტების, ხორცის დიდი ნაჭრების პორციონირების დროს.
მისადგმელ მაგიდასთან ერთდროულად შეიძლება მუშაობდეს ორი ოფიციანტი- ერთი მათგანი ანაწილებს ძირითად პროდუქტს, ხოლო მეორე ანაწილებს გარნირებს.
სოუსიანი კერძების დანაწილებისას გამოიყენება ორი კოვზი და თეფშზე ჯერ გადაქვთ გარნირის პორცია, შემდეგ კი მთავარი კერძის.
ინგლისში დიდად აფასებენ ტრადიციებს, ამიტომ ეს მეთოდი აქტუალურია დღესაც, განსაკუთრებით კამერული მომსახურების შემთხვევაში.
ამის დასტურად შეიძლება ავღნიშნოთ, რომ ალბათ ყველას ბევრ ინგლისურ ფილმში და არაერთხელ გვინახავს სუფრაზე კერძების მიტანის ტრადიციული ინგლისური მეთოდი, რომელიც ყოველთვის იყო წარმოდგენილი, როგორც ბრიტანული ცხოვრების სტილის ატრიბუტი. ეს მეთოდი ამჟამადაც გამოიყენება საზეიმო ბანკეტებზე, საუზმეებზე მაღალი დონის სასტუმროებში და ასევე რიგ სადღესასწაულო სუფრებზე.

Английский метод подачи блюд к столу
«Вкус и внешний вид блюда, - как сказал в свое время знаменитый французский кулинар Бернардо Луазье, - приносят удовольствие в равной степени». И с этим изречением нельзя не согласиться. Конечно же подача блюд с соблюдением приемлемых для потребителя правил, их изысканное оформление создают в ходе застолья прекрасное настроение и даже стимулируют аппетит гостей.
Сама процедура сервировки является продуктом эволюции (пишущий на гастрономические темы Бенедикт Боже говорит, что она придает социальное и политическое измерение.
В настоящее время на европейском пространстве в основном применяются 5 основных способов подачи еды. И каждый из них имеет свои исторически-традиционные основы, особенности и основные отличия.
Выбор метода подачи конечно же зависит от характера и типа самого застолья ( банкет, торжественный, свадебный, праздничный или обыденный стол), ассортимента блюд, а также формата и специализации ресторана.
Предлагаем начать с Англии.
При использовании английского метода обслуживания обязательным является наличие приставного стола около основного обеденного стола. Приставной стол может быть как передвижным так и стационарным. Посуда и приборы на нем размещаются в том же порядке, что и на столе потребителей. Блюдо с основным продуктом устанавливают в левой части стола, а гарнир в правой, в самом центре - размещают тарелки.
Сам приставной стол устанавливается так, чтобы посетители имели возможность наблюдать за действиями официанта. При этом чтобы блюда не успели остыть до подачи их накрывают металлическими колпаками-клоше. Официант подготавливает блюда к подаче на этом столе в непосредственной близости от посетителей, у каждого гостя он забирает тарелку, перекладывает на нее порционные куски основного блюда, гарниры и возвращает тарелку гостю. Так постепенно обслуживается весь стол. При этом гости наблюдая за действиями официанта могут сообщить ему свои предпочтения в отношении того или иного компонента блюд.
Английская подача особенно предпочтительна при выносе горячих блюд.
Сюда входят:
• мясные и рыбные блюда, как цельные, так и порционные;
• гарниры из круп, картофеля, запеченных овощей;
• соусы, горячие супы;
• пудинги и десерты.
Для приготовления вторых горячих и десертных блюд непосредственно в зале на подсобных столах устанавливают настольные плиты. В этом случае блюда готовят на специальных сковородах, а затем в присутствии гостей перекладывают на подогретые тарелки.
Порционирование еды в случае применения английского метода подачи, как правило, осуществляется обеими руками.
Применяются несколько способов порционирования, к примеру:
• один из них - ложку подкладывают под продукт, слегка нажимая сверху вилкой - для порционирования котлет, лангетов, бифштексов, овощных и крупяных гарниров, салатов;
• другой - ложку и вилку подкладывают под продукт и перекладывают - для порционирования запеченных блюд, крупных кусков мяса.
У подсобного стола могут работать два официанта - один из них порционирует основной продукт, а второй раскладывает гарнир.
При порционировании соусных блюд используют две ложки, причем вначале перекладывают гарнир, а затем - основное блюдо.
Англия дорожит традициями, так что этот способ актуален и сегодня, особенно при камерном обслуживании.
Во многих английских фильмах все мы неоднократно видели традиционный английский метод подачи блюд к столу, который всегда представлялся как атрибут британского стиля жизни. Этот метод и в настоящее время применяется на торжественных, праздничных банкетах, завтраках в отелях высокого уровня, а также соблюдается при целом ряде застолий.